(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl

O krajobrazie architektonicznym,

czyli dlaczego podczas projektowania należy zwrócić uwagę na istniejące otoczenie domu?

 

W otaczającym nas świecie budynki są nieodłącznym elementem krajobrazu. Projektowanie nowego domu czy innego obiektu architektonicznego to nie tylko określenie jego kształtu i funkcji, ale także dbałość o umiejętne wkomponowanie go w istniejący krajobraz – zarówno przyrodniczy, jak i zbudowany. Przy kształtowaniu fasady nowego budynku niebezpieczne jest kierowanie się wyłącznie aktualną modą czy trendami, gdyż niesie to ryzyko otrzymania chaosu przestrzennego, w którym każdy obiekt „mówi” innym architektonicznym językiem. Jak zatem umiejętnie wkomponować nasz dom w istniejące otoczenie?

Nowy budynek a kontekst miejsca

Mówiąc o projektowaniu budynków w zgodzie z otoczeniem spotkać się można z terminem kontekst miejsca. Czym on jest? Według definicji Słownika języka polskiego słowo kontekst to zespół czynników współistniejących, powiązanych z czymś. W architekturze definicję tę można przełożyć na sytuację, w której na danym obszarze budynki harmonizują ze sobą poprzez określony styl architektoniczny, kolorystykę, detale, formę, materiały, skalę, czy też elementy płynące z tradycji. Dla projektanta określenie kontekstu miejsca to dostrzeżenie tych podobieństw i uwarunkowań oraz nawiązanie do nich przy projektowaniu nowego obiektu.

Projektowanie nowych budynków jest szczególnie trudnym zadaniem w miejscach o bogatej architekturze historycznej ze względu na konieczność stylistycznego dostosowania się do istniejącej zabudowy.

Kontekst miejsca a ponadczasowość architektury

Z drugiej strony poszanowanie istniejącej zabudowy to nie dążenie do podobieństwa za wszelką cenę. Z tego też powodu architekci nie kopiują dawnych ornamentów tylko po to, aby upodobnić nowy budynek do historycznej zabudowy. Znany amerykański architekt Frank Gehry powiedział, że architektura powinna nawiązywać do czasów i miejsca, w których powstaje, ale jednocześnie dążyć do bycia ponadczasową. Wyzwaniem jest znalezienie równowagi między projektowaniem w zgodzie z otaczającą zabudową a wprowadzeniem do budynku czegoś architektonicznie nowego. Podejście to dobrze podsumowują słowa innego słynnego architekta Jamesa Stirlinga, laureata nagrody Pritzkera: Architekci zawsze spoglądali wstecz po to, by podążyć naprzód. Możemy kierować się tą zasadą wtedy, gdy otoczenie domu przez nas projektowanego stanowią budynki o dużej wartości historycznej lub bogatej tradycji.

Styl architektoniczny regionu

Aby dobrze wkomponować budynek w istniejącą zabudowę należy zwrócić uwagę na kwestię stylu architektonicznego, który może być mniej lub bardziej charakterystyczny w zależności od regionu. Na danym terenie dominować może np. tradycyjny detal elewacji. Warto do niego stylistycznie nawiązać, aby nie zaburzyć istniejącego krajobrazu zbudowanego. Przykładem mogą być domy o charakterystycznej konstrukcji przysłupowej, typowe dla pogranicza polsko-niemiecko-czeskiego. W projektowaniu nowych budynków nie chodzi oczywiście o to, aby te historyczne formy naśladować, lecz aby umiejętnie z nimi współgrać.

Architektura w skali osiedla i miasteczka

Na podobieństwa w architekturze budynków należy zwrócić uwagę również w przypadku mniejszego osiedla, dzielnicy, czy wsi, gdy otoczenie domu posiada szczególne cechy wspólne. Istniejąca zabudowa może być zaprojektowana w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym, czy też w mniejszej lub większej skali. Inną cechą wspólną może być użyty na budynkach materiał, np. lokalnie dostępny. Jako przykład podać można historyczny krajobraz małych miasteczek we Włoszech, gdzie domy tradycyjne budowano z lokalnie dostępnego kamienia. Powstał w ten sposób harmonijny krajobraz architektoniczny, gdzie stylistyka budynków ma jednolity charakter. Tak samo mogą być kształtowane polskie osiedla czy wsie, gdy zwróci się uwagę na stosowanie na elewacjach nawiązujących do siebie materiałów.

Małe miasteczka we Włoszech to przykład harmonijnego krajobrazu architektonicznego, w którym budynki korespondują ze sobą poprzez zastosowanie tych samych materiałów.

Otoczenie domu a kwestia kolorystyki

Elementem charakteryzującym istniejącą zabudowę może być także użyta dla niej kolorystyka. Należy zwrócić uwagę na to, czy budynki stanowiące otoczenie domu projektowanego charakteryzują się konkretną barwą, np. bielą, czy zastosowano ciepłe lub zimne odcienie, jasne czy ciemne barwy. Jest to kwestia szczególnie istotna we współczesnej architekturze mieszkaniowej w Polsce. Wiele domów i budynków wielorodzinnych podlega termomodernizacji, a elewacje pokrywa się nowym tynkiem w najróżniejszych kolorach. Często kolorystyka sąsiadujących ze sobą budynków w żaden sposób ze sobą nie współgra, co potęguje wrażenie przypadkowości i nieładu w krajobrazie. Z tego też powodu ważne jest, aby projektant odbył wizję lokalną w danej okolicy przed planowaniem kolorystyki obiektu.

Przykład niespójnego krajobrazu architektonicznego spowodowanego przypadkowością w stosowaniu kolorów na elewacjach.

Spójny krajobraz architektoniczny tworzony przez zabudowę o jednolitej kolorystyce.

 

Warto projektować takie budynki, które oddadzą charakter okolicy i nie zaburzą istniejącego krajobrazu zbudowanego. Jeśli chcemy, aby polskie miejscowości stawały się piękniejsze z każdym dniem, jako społeczeństwo musimy nauczyć się zwracać uwagę na kwestie estetyki i lokalnej tradycji budowlanej. Należy pamiętać, że nawet najlepszy projekt straci w oczach odbiorców, jeśli będzie całkowicie oderwany od kontekstu miejsca.

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

CONTACT US!

    contact

    Sales department
    mobile +48 502 333 116
    majsterpol@majsterpol.eu

    MP MAJSTER-POL
    POLAND Mienia, ul. Jedlina 29,
    05-319 Cegłów

    follow us