Kołki do styropianu: kiedy i jak należy
montować kołki w systemie ociepleń
Nadejście sezonu grzewczego jest wydarzeniem, które co roku ożywia dyskusję na temat termomodernizacji budynków. Właściciele domów jednorodzinnych szukają w tym sposobu na ograniczenie kosztów ogrzewania. Rzeczywiście poprawnie wykonana termoizolacja może przełożyć się na znacznie niższą utratę energii grzewczej. Aby tak się stało, właściciel budynku musi upewnić się, że warstwa ochronna zostanie odpowiednio zrealizowana. Jednym ze sposobów na dodatkowe zabezpieczenie termoizolacji jest kołkowanie styropianu. Jednakże kołkowanie płyt styropianowych wzbudza mieszane odczucia. Niektórzy uważają je za zupełnie zbędną czynność, która oznacza wyłącznie stratę czasu i pieniędzy. W związku z tym warto rozwiać pojawiające się wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie – kiedy i czy kołkować styropian na elewacji?
Dlaczego kołki do styropianu w niektórych sytuacjach mogą okazać się niezbędne?
Choć niektórzy wykonawcy podchodzą sceptycznie do montażu termoizolacji z dodatkowym zabezpieczeniem, czasami kołki elewacyjne są absolutną koniecznością. Istnieje bowiem kilka wskazań do tego, aby montaż styropianu odbywał się przy użyciu łączników. Pierwszą taką przesłanką jest osłabione podłoże. Z kolei drugim wskazaniem do zastosowania kołków będzie termoizolacja wysokich budynków. Przyjmuje się bowiem, że kołkowanie styropianu w przypadku budynków wyższych niż 12 metrów jest zdecydowanie zalecane. Natomiast trzeci aspekt wiąże się z grubością samego styropianu. Jeżeli będzie ona większa niż 15 centymetrów, tutaj również należy zastosować łączniki. Warto również wzmocnić kołkami wiązanie termoizolacji z podłożem w miejscach, gdzie elewacja będzie poddawana intensywnemu oddziaływaniu wiatru. W takich przypadkach siła ssąca wiatru przenoszona jest na kołki. We wszystkich wymienionych sytuacjach dyble do styropianu dobrze sprawdzą się w roli dodatkowego zabezpieczenia.
Zupełnie oddzielną kwestię stanowią zapisy zawarte w projekcie budowlanym. W niektórych projektach można znaleźć jednoznaczny wymóg użycia kołków podczas nakładania termoizolacji. Ponadto taki dokument zawiera bardzo ważne informacje dotyczące samego kołkowania. Poszczególne zapisy określają między innymi: zalecane rozmieszczenie łączników, optymalną długość, a także szerokość kołków. Projekt budowlany precyzuje również to, ile łączników należy w sumie wykorzystać podczas całego kołkowania styropianu.
Kołkowanie styropianu – najważniejsze informacje
Wiadomo już, że łączniki mechaniczne do styropianu powinny być stosowane w kilku opisanych przypadkach. Dlatego nadszedł odpowiedni moment, aby pokrótce opisać kołkowanie płyt styropianowych.
Na początku trzeba podkreślić, że łączniki do styropianu nie mogą zostać wbite bezpośrednio po położeniu izolacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż styropianu na elewacji, a następnie odczekanie około 72 godzin. Taka przerwa sprawi, iż zastosowana zaprawa klejowa zdąży zastygnąć i związać materiał izolacyjny ze ścianą budynku. Po upływie tego czasu można śmiało rozpocząć pracę przy użyciu łączników.
Aktualnie kołkowanie styropianu jest najczęściej wykonywane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tzw. ciepły montaż. Polega on na wywierceniu w płytach okrągłych otworów, w których są montowane kołki elewacyjne. Łączniki umieszcza się na odpowiedniej głębokości, a następnie powstały otwór zostaje zakryty styropianowym krążkiem. Oczywiście przy użyciu tej metody trzeba pamiętać, że krążki powinny licować się ze ścianą. Dzięki temu zmaleje ryzyko powstania punktowych mostków termicznych. Natomiast w drugim sposobie montażu kołki zostają umieszczone bezpośrednio na powierzchni styropianu. Bardzo ważne jest to, aby plastikowy talerzyk nie wystawał z izolacji, gdyż może to osłabić szczelność termoizolacji. Dlatego po zakończeniu prac należy wygładzić wszystkie wgłębienia przy użyciu zaprawy klejowej.
Niezwykle istotny jest również wybór odpowiednich łączników. Kołki do styropianu muszą przede wszystkim być dłuższe w porównaniu do grubości warstwy izolacyjnej. Różnica w tym przypadku powinna wynosić około 5 centymetrów. Ponadto przy zakupie łączników mechanicznych należy dokładnie zapoznać się z ich opisem. Producenci często zamieszczają tam wiele ważnych informacji. Jedna z nich zazwyczaj dotyczy materiału, na którym można umieścić łączniki. Przykładowo, kołki elewacyjne umieszczane w ścianach betonowych powinny być inne niż te stosowane w przypadku ścian ceglanych. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrane łączniki mechaniczne mogą zostać wykorzystane w przypadku danego budynku.
Kołkowanie płyt styropianowych – krok po kroku
Pierwszym krokiem podczas montażu łączników mechanicznych będzie wywiercenie otworów w ścianie i warstwie izolacyjnej. W tym celu na ogół można wykorzystać wiertarkę udarową. Jednak trzeba podkreślić, że istnieje kilka materiałów budowlanych, przy których udar będzie bardzo złym rozwiązaniem. Doskonałym przykładem jest tutaj choćby cegła ceramiczna. Aby więc uniknąć zniszczenia ściany takiego budynku, należy wiercić otwór bez używania udaru.
Po zakończeniu wiercenia można przejść do prac porządkowych. Każdy otwór musi zostać bowiem dokładnie oczyszczony ze wszelkich pozostałości. Prawidłowe kołkowanie styropianu bezwzględnie musi odbywać się na dobrze przygotowanej powierzchni. Jeżeli otwory zostaną oczyszczone, należy ostrożnie umieścić w nich korpusy kołków elewacyjnych. W razie konieczności można użyć młotka, aby dokładnie wbić łącznik w ścianę. Następnie wystarczy założyć ochronne talerzyki plastikowe, dzięki czemu kołki elewacyjne będą dobrze zabezpieczone.
Ostatni krok zależy od tego, jaką metodą wykonano kołkowanie styropianu. Jeśli łączniki zostały umieszczone wewnątrz otworów, należy nakryć je styropianowym krążkiem. Tymczasem w przypadku wbijania ich bezpośrednio w styropian wystarczy pokryć powstałe zgłębienia przy pomocy zaprawy. Po zakończeniu nakładania pozostaje tylko wygładzić warstwę, aby powierzchnia izolacji była całkowicie równa.
Ile kołków na styropian będzie potrzebne, aby uzyskać najlepszy efekt?
Na zakończenie warto omówić bardzo ważną kwestię, czyli ilość wbijanych łączników. Według powszechnie stosowanych zaleceń należy umieszczać średnio cztery łączniki mechaniczne na każdy metr kwadratowy powierzchni. Dotyczy to jednak środkowej części ściany, na której nie występują żadne newralgiczne miejsca (np. kąty lub skosy). Nieco inaczej trzeba postąpić w przypadku miejsc, gdzie istnieje większe ryzyko odklejania lub uszkodzenia styropianu (np. obrzeża budynku). Tutaj można wykorzystać średnio sześć kołków do styropianu na każdy metr kwadratowy.
Oczywiście w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy wziąć pod uwagę zapisy zawarte w projekcie budowlanym. Trzeba także pamiętać o tym, iż rodzaj używanych łączników powinien zależeć od miejsca, w którym zostaną zastosowane. Przykładowo, powierzchnia narażona na działanie silnego wiatru wymaga znacznie większej ochrony. Toteż w takich miejscach muszą pojawić się mocniejsze kołki do styropianu.
Na zakończenie warto podkreślić, że zastosowanie łączników mechanicznych nie może zastąpić samego klejenia płyt. Co prawda, dyble do styropianu są nieraz podstawowym mocowaniem termoizolacji. Niemniej jednak użycie zaprawy klejowej jest niezbędne do tego, aby warstwa izolacyjna była stabilna i nie przesuwała się względem podłoża. Odpowiednio nałożony klej stanowi również zabezpieczenie przed cyrkulacją powietrza pomiędzy ścianą, a termoizolacją. Zjawisko takie może obniżyć efektywność ocieplenia.
Podsumowanie
Zastosowanie się do powyższych zaleceń sprawi, że kołkowanie płyt styropianowych będzie przebiegać sprawniej i łatwiej. Niemniej przeprowadzenie takiej realizacji wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Dlatego wszelkie projekty dotyczące termoizolacji powinny być wykonywane wyłącznie przez osoby z doświadczeniem. Każda pomyłka może bowiem skutkować odklejaniem się, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitym odpadaniem izolacji. W związku z tym dobrą alternatywą dla niektórych właścicieli budynków może być zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Dzięki temu lokatorzy zyskają pewność, że praca zostanie wykonana w należyty sposób.
Obszar montażu należy oznaczyć przy użyciu sznurka traserskiego i upewnić się, czy jest on całkowicie równy. Jeżeli wszystko będzie w porządku, można rozpocząć pracę z użyciem listwy startowej. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj montaż przy użyciu kołków rozporowych. W przypadku standardowej listwy cokołowej do styropianu o długości 2 metrów należy wykorzystać około 8-10 kołków. Taka liczba łączników powinna zapewnić trwałe i stabilne przymocowanie. Ponadto kołki powinny koniecznie znaleźć się na obydwu krańcach montowanej listwy. Szczególną ostrożność należy zachować podczas montażu w narożnikach. Tutaj niezbędne będzie zachowanie odstępu od krawędzi, który powinien wynosić przynajmniej kilka centymetrów. Jest to niezmierne ważne, gdyż użycie wiertarki bezpośrednio obok narożnika może prowadzić do uszkodzenia powierzchni.
Powiązane produkty
Materiały do pobrania
Zobacz również
MajsterPol poleca:
CONTACT US!
FIND INFORMATION
- Colour palette
- Reference building
- Company policy
- Legal notice and disclaimer
- Privacy Policy
contact
Sales department
mobile +48 502 333 116
majsterpol@majsterpol.eu
MP MAJSTER-POL
POLAND Mienia, ul. Jedlina 29,
05-319 Cegłów