(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl

Zatapianie siatki elewacyjnej na styropianie

 

Warstwa zbrojona i zastosowana w niej siatka elewacyjna pełni funkcję zabezpieczenia termoizolacji. Jej właściwości sprawiają, że nałożona warstwa izolacyjna staje się mniej podatna na uszkodzenia spowodowane wpływem czynników zewnętrznych. Czym charakteryzuje się siatka elewacyjna i jak przebiega jej montaż?

Siatka z włókna szklanego – najważniejsze właściwości

Na rynku można obecnie znaleźć kilka różnych rodzajów siatek zbrojących. Oczywiście każdy z nich ma nieco inne właściwości. Jednak zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest siatka z włókna szklanego. Jej popularność wynika z kilku istotnych parametrów. Przede wszystkim należy zauważyć, że włókno szklane w takiej siatce elewacyjnej zostaje dodatkowo pokryte alkaliodporną dyspersją. Taka powłoka zapewnia skuteczną ochronę przed związkami alkalicznymi, które znajdują się w klejach. Dzięki temu siatka z włókna szklanego staje się odporna na zachodzące w nich reakcje chemiczne. Drugim ważnym aspektem jest ponadprzeciętna wytrzymałość opisywanego materiału. Wpływa ona na lepsze zabezpieczenie termoizolacji przed wszelkimi uszkodzeniami, odpowiednio rozkładając powstające naprężenia. Istotne jest również aby wybierać siatki elewacyjne oferowane w systemie. Mamy wtedy gwarancję, że siatka posiada odpowiednie aprobaty techniczne i jest odporna na wysoką temperaturę.

Siatka do styropianu – jaki rodzaj splotu wybrać?

Siatka elewacyjna może mieć dwojaki typ splotu. Pierwszym z nich jest splot raszplowy (płócienny), w którym włókna siatki są ułożone krzyżowo. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w miejscach mniej narażonych na obciążenia. Natomiast najczęściej spotykane są na rynku siatki o splocie gazejskim (włókna ułożone naprzemiennie). Wyróżniają się one znacznie większą odpornością na obciążenia, dzięki czemu mogą być używane w miejscach podatnych na uszkodzenia. Co istotne, splot gazejski został także zastosowany w siatce z włókna szklanego oferowanej przez Majsterpol. W zależności od obciążeń jakim będzie poddawana siatka dostępne są również różne jej gramatury. W ofercie MajsterPol oferowane są siatki o gramaturze 145 g/m2 i 160g/m2.

Jak przygotować podłoże, na którym ma znaleźć się siatka elewacyjna?

Przed rozpoczęciem pracy z użyciem siatki zbrojącej należy sprawdzić, czy płyty styropianowe związały się już z podłożem. Przerwa technologiczna pomiędzy montażem termoizolacji i realizacją warstwy zbrojącej powinna wynosić minimum 3 dni. Po upływie tego czasu można rozpocząć przygotowywanie powierzchni.

Naklejony styropian powinien zostać przeszlifowany przy użyciu gruboziarnistego papieru ściernego lub specjalnej tarki do styropianu. Tak przygotowane podłoże należy dokładnie odpylić. Z kolei wszelkie szczeliny znajdujące się na powierzchni termoizolacji należy wypełnić niskoprężną pianką poliuretanową.

Jeżeli styropian został już wygładzony i wyrównany, kolejnym krokiem będzie montaż listew narożnych, przyokiennych, a także profili dylatacyjnych. Całość trzeba pozostawić do związania.

Zatapianie siatki elewacyjnej krok po kroku

Aby realizacja warstwy zbrojącej przebiegała bezproblemowo, wykonawca musi zadbać o zachowanie odpowiednich warunków podczas pracy. Temperatura podłoża i otoczenia powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza. Co więcej, jeśli nakładana siatka elewacyjna będzie narażona na opady deszczu lub działanie promieni UV, należy zastosować zabezpieczenie w postaci siatek osłonowych.

 

1. Przygotowanie zaprawy klejowej – zatapianie siatki elewacyjnej powinno odbywać się przy użyciu zaprawy klejowej MajsterPol Styrolep Z. Do przygotowania zaprawy potrzebna będzie mieszarka wolnoobrotowa z mieszadłem koszykowym oraz odmierzona ilość wody. Zaprawę należy wsypać do wody, a następnie wymieszać powstałą masę za pomocą mieszarki. Jeżeli masa nabierze jednolitej konsystencji, trzeba odczekać około 5 minut i ponownie ją przemieszać. Tak przygotowana zaprawa jest gotowa do użycia.

2. Nakładanie zaprawy na powierzchnię styropianu – wymieszaną zaprawę należy dokładnie nanieść na płyty styropianowe. Grubość nałożonej zaprawy powinna wynosić około 3-4 mm, a jej szerokość musi odpowiadać szerokości siatki elewacyjnej.

 

3. Zatapianie siatki elewacyjnej – po nałożeniu zaprawy można przystąpić do zatapiania siatki. Cała procedura sprowadza się do wciśnięcia siatki elewacyjnej w klej przy użyciu pacy. W tym celu warto skorzystać z pacy zębatej (zęby 6-8 mm). Naturalnie trzeba pamiętać o tym, aby przy wtapianiu kolejnych fragmentów siatki zachować zakładkę o szerokości około 10cm. Siatka elewacyjna powinna być wtopiona mniej więcej w połowie warstwy kleju.

4. Wygładzanie powierzchni – nałożona warstwa zbrojąca musi być idealnie równa. Gotową powierzchnię wystarczy tylko dodatkowo wygładzić i pozostawić do wyschnięcia. Ostateczna grubość warstwy zbrojącej, powinna oscylować w przedziale 3-5 mm.

Jak długiej przerwy technologicznej wymaga zatopiona siatka podtynkowa?

Kolejnymi etapami są gruntowanie, a następnie tynkowanie. Można podjąć się realizacji tych etapów dopiero po związaniu warstwy zbrojonej. Zaleca się, aby przerwa technologiczna wynosiła minimum 3 dni. Dzięki temu warstwa zbrojąca nabierze odpowiedniej wytrzymałości.

Powiązane produkty

Siatka z włókna szklanego

Służy do wykonywania warstw zbrojonych w systemach ociepleń ścian zewnętrznych budynków w technologii ETICS MAJSTERPOL.

Więcej o siatce z włókna szklanego…

Styrolep Z

 

Zaprawa przeznaczona jest przede wszystkim do wykonywania warstwy zbrojącej w systemach dociepleń budynków.

Więcej o zaprawie klejowej Styrolep Z…

Wełnolep Z

 

Zaprawa przeznaczona jest przede wszystkim do wykonywania warstwy zbrojącej w systemach dociepleń budynków.

Więcej o zaprawie klejowej Wełnolep Z…

Zobacz również:

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

CONTACT US!

    contact

    Sales department
    mobile +48 502 333 116
    majsterpol@majsterpol.eu

    MP MAJSTER-POL
    POLAND Mienia, ul. Jedlina 29,
    05-319 Cegłów

    follow us