(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl

Czym jest Piękno w architekturze?

 

Rozważania na temat piękna w architekturze należałoby rozpocząć od pytania, czym jest piękno? Według Słownika języka polskiego to „zespół cech, takich jak proporcja kształtów, harmonia barw, dźwięków, który sprawia, że coś się podoba, budzi zachwyt”. Definicję tę można w pełni odnieść do architektury. Choć gusta są różne, zastosowane kształty, proporcje i barwy pozwalają obiektywnie stwierdzić, czy budynek można nazwać pięknym lub nie.

Rozważania na temat piękna w architekturze należałoby rozpocząć od pytania, czym jest piękno? Według Słownika języka polskiego to „zespół cech, takich jak proporcja kształtów, harmonia barw, dźwięków, który sprawia, że coś się podoba, budzi zachwyt”. Definicję tę można w pełni odnieść do architektury. Choć gusta są różne, zastosowane kształty, proporcje i barwy pozwalają obiektywnie stwierdzić, czy budynek można nazwać pięknym lub nie.

 

Piękno architektury a zarys historyczny

Czy kwestia piękna w architekturze jest aż tak istotna? Wystarczy przyjrzeć się budowlom poprzednich epok, aby twierdząco odpowiedzieć na to pytanie. Doskonałość proporcji w architekturze Starożytnej Grecji czy bogactwo zdobień w budowlach barokowych wzbudzają w nas dziś zachwyt. W najstarszym utworze literackim dotyczącym architektury „De architectura” Witruwiusz, obok trwałości i użyteczności, stawiał właśnie piękno. W jego definicji oznacza ono, że „powierzchowność budynku (wykończenie materiałów) będzie przyjemna i kształtna oraz stosunek części trafnie rozporządzony”. Jak widać, obok kształtu i proporcji budynku, najważniejszym czynnikiem określającym jego piękno jest właściwy dobór materiałów i barw ścian zewnętrznych.

Starożytni Grecy byli mistrzami w zachowywaniu proporcji, czego przykładem jest Partenon na Akropolu.

Piękno w architekturze współczesnej

W architekturze współczesnej określenie, czy budynek jest piękny czy nie, stało się trudniejsze. O ile w poprzednich epokach królowały naturalne materiały, takie jak kamień czy cegła, a wznoszone budynki projektowano zgodnie z ówcześnie panującym stylem, tak dzisiaj mamy do dyspozycji obszerną paletę materiałów, a w stylu wznoszonej architektury obowiązuje znacznie większa swoboda. Co więcej, w projektowaniu elewacji często należy uwzględnić nowoczesne technologie (panele słoneczne, urządzenia znajdujące się na powierzchni elewacji) oraz modne obecnie trendy architektury zrównoważonej i ekologicznej, zakładające stylistyczne nawiązanie do natury i wyrządzanie jak najmniejszej szkody środowisku naturalnemu.

Nowoczesne technologie to jeden z elementów kształtujących zewnętrzny wygląd współczesnej architektury

 

Czym zatem jest piękno architektury dzisiaj? Próbując odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się istotnym kwestiom, z jakimi musi zmierzyć się współczesny architekt.

Kontekst miejsca i styl architektoniczny regionu

Ważnym etapem w projektowaniu budynku jest dziś badanie kontekstu otaczającej zabudowy w skali osiedla, miasta, czy też regionu. Poszczególne budynki na danym obszarze tworzą klimat architektoniczny miejsca, a zatem nie możemy rozpatrywać kwestii ich piękna indywidualnie. Dwa całkowicie odmienne stylistycznie budynki stojące obok siebie nie stworzą poczucia ładu przestrzennego, podobnie jak osiedle budynków o zupełnie różnorodnej kolorystyce. Choć indywidualnie będą mogły być uznane za estetyczne, to postrzegane jako grupa wywołają w odbiorcy raczej poczucie chaosu. Zatem piękna architektura to taka, która wpisuje się w klimat i styl danej okolicy, a także regionu, jeśli na jego terenie obowiązuje szczególny styl architektoniczny (np. styl zakopiański).

Budynki na wyspie Santorini są przykładem jednolitego krajobrazu architektonicznego, gdzie większość budynków ma białe ściany i błękitne kopuły

Oryginalność a umiar w architekturze

Poszukiwanie oryginalności i nowości jest nieodłączną cechą w kreowaniu współczesnej architektury. Pomimo szerokich możliwości w zakresie kształtowania współczesnych budynków, pamiętać należy o wielu ograniczeniach. Powstawanie nowych budynków to proces, który wciąż się powtarza, dlatego tak ważną kwestią jest wyważenie pomiędzy oryginalnością a umiejętnym wpisaniem w otoczenie, właściwym doborem kształtów, proporcji, materiałów i kolorystyki. Zatem piękna architektura to też taka, która wchodzi w swego rodzaju dialog z otaczającą zabudową i przyrodą, nawet jeśli jej forma czy estetyka zewnętrzna odbiegają od popularnych czy modnych schematów.

Budynek wchodzi w dialog z otoczeniem m. in. poprzez zastosowanie naturalnych materiałów i neutralnej kolorystyki

Piękno architektury a człowiek

Piękna architektura to wreszcie architektura, której widok jest dla nas przyjemny. Architektura jest sztuką, podobnie jak malarstwo czy rzeźba, i w ten sam sposób swoim pięknem potrafi wzbudzić w nas zachwyt. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ ma na nas otoczenie. Jak czulibyśmy się w miastach, w których każdy budynek byłby piękny? Można przypuszczać, że tak samo dobrze jak wtedy, gdy obserwujemy wystawę pięknych obrazów w galerii sztuki.

Jeśli nasze postrzeganie rzeczywistości jest niezaburzone, na piękno zawsze będziemy reagować radością. Jest to tak samo naturalne jak fakt, że kwiaty z zasady obracają się ku słońcu. (Frederick M. Padelford The Civic Control of Architecture, American Journal of Sociology, July 1908, 45-46).

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

CONTACT US!

    contact

    Sales department
    mobile +48 502 333 116
    majsterpol@majsterpol.eu

    MP MAJSTER-POL
    POLAND Mienia, ul. Jedlina 29,
    05-319 Cegłów

    follow us