(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl

Jak malować Elewacje zewnętrzne? Krok po kroku.

 

Choć malowanie elewacji może wydawać się zadaniem trudnym do zrealizowania bez ekipy remontowej, to jednak w rzeczywistości jest to czynność, którą z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Przed przystąpieniem do prac, warto jednak zapoznać się z ogólnymi zasadami.

Przygotowanie podłoża

Na początek należy ocenić stan elewacji. Jeśli nie ma na niej żadnych większych uszkodzeń czy miejsc, gdzie wdarła się wilgoć, to mamy jeden problem z głowy. Jeśli natomiast znajdziemy jakieś drobne pęknięcia lub ubytki w strukturze – łatwo można je naprawić stosując odpowiedni klej lub zaprawę. Jeżeli na powierzchni ścian znajduje się poprzednia farba, która odspoiła się od podłoża lub się kruszy, to należy ją całkowicie usunąć. Ubytki w ociepleniu uzupełniamy tym samym materiałem zabezpieczając je zaprawą i siatką zbrojącą. Następnie należy oczyścić powierzchnię np. za pomocą myjki ciśnieniowej stosując także środek do zwalczania grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów Elewacid. Kolejnym krokiem będzie nałożenie gruntu, który wyrówna chłonność podłoża i przygotuje je pod malowanie farbą.

 

Dobór kolorów

Szeroka gama dostępnych kolorów farb elewacyjnych pozwala na tworzenie dowolnych koncepcji estetycznych. Zanim jednak postawimy na jakiś konkretny kolor, warto zastanowić się, czy będzie on pasował do otoczenia i do samego budynku. Im więcej detali ma nasz dom – balkonów, werand, wieżyczek, balustrad, wykuszy czy lukarn, tym bardziej stonowaną barwę powinniśmy wybrać. Będzie stanowiła dobre tło dla tych dekoracyjnych elementów.

Dobierając odpowiedni kolor elewacji warto także dopasować go do barwy dachu. Najlepiej używając specjalnych próbników, gdyż kolory mogą się od siebie różnić w rzeczywistości. Przykładowo – inaczej wygląda czerwień dachówki ceramicznej, a inaczej czerwień pokrycia bitumicznego. Ważnym punktem odniesienia w doborze koloru elewacji są również ramy okien i kolor drzwi. Czasem warto postawić na kontrast, ale niekiedy dobrze wyglądają zestawienia monochromatyczne. Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie kolorystyki, którą posłużył się autor projektu naszego domu.

Rodzaje farb

Przed zakupem farby do malowania elewacji należy sprawdzić jaki rodzaj tynku znajduje się na ścianach naszego domu. Ma to znaczenie dla trwałości i odporności powierzchni, ale też jej paroprzepuszczalności. A to ma z kolei związek z zastosowaną izolacją termiczną. Warto trzymać się zasady, według której rodzaj farby dobiera się do rodzaju tynku, jednak możliwych kombinacji jest więcej.

Farba akrylowa – odpowiednia do malowania cegieł, betonu, tynku, płyt g-k. Chroni przed wilgocią i umożliwia przenikanie powietrza.

Farba silikatowa – odpowiednia do malowania betonu, tynków cementowych, cementowo-wapiennych, mineralnych, silikonowych i silikatowych. Ma dobre parametry paroprzepuszczalności.

Farba silikonowa – odpowiednia do malowania cegieł, betonu, tynków, płyt g-k. Umożliwia swobodny przepływ pary wodnej.

Farba silikatowo-silikonowa – odpowiednia do tworzenia powłok dekoracyjnych i renowacyjnych. Paroprzepuszczalna i odporna na zabrudzenia.

Zasady malowania elewacji krok po kroku

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy wcześniej nałożony grunt jest całkowicie suchy. Dopiero wówczas można przystąpić do działania.

Malowanie fasady najlepiej zaplanować na bezdeszczowy dzień z temperaturą w przedziale od 20 do 25 stopni C. Wcześniej warto kupić odpowiednie narzędzia do aplikacji farby, takie jak wałki czy pędzle. W przypadku niektórych farb może okazać się przydatny pistolet natryskowy.

Następnie należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie te elementy domu i jego otoczenia, które nie będą malowane.

Niezależnie od tego, jakim narzędziem malujemy elewację, należy pamiętać, by farbę nakładać raz przy razie, stosując się do zasady „mokre na mokre”. W czasie malowania jednej płaszczyzny nie należy robić przerw.

Na ścianach elewacji, które są bardzo nasłonecznione warto odczekać aż zmaleje ekspozycja na słońce. W przeciwnym razie farba może zbyt szybko wysychać tworząc niejednolitą kolorystycznie powłokę.

Pomocna w tej sytuacji może się też okazać specjalna siatka osłonowa na rusztowanie, która umożliwi nieprzerwane malowanie całego budynku i równomierne wysychanie powierzchni.

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

CONTACT US!

    contact

    Sales department
    mobile +48 502 333 116
    majsterpol@majsterpol.eu

    MP MAJSTER-POL
    POLAND Mienia, ul. Jedlina 29,
    05-319 Cegłów

    follow us