(25) 757 05 54 biuro@majsterpol.pl

Cegła i drewno na elewacji, czyli połączenie dobre z natury

 

Cegła i drewno to dwa materiały, na których w dużej mierze oparta jest historia polskiej architektury. Architektura drewniana stanowi najstarszą formę architektoniczną stosowaną jeszcze przed początkiem Państwa Polskiego, natomiast na budownictwie ceglanym oparta jest niemal cała polska architektura gotyku. Wspomnieć można jeszcze o kamieniu, jednak używano go przede wszystkim w architekturze wczesnopiastowskiej, za czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. W okresie gotyku stosowany był oszczędnie, jedynie w formie detali, ze względu na jego małą dostępność na ziemiach polskich. Zaprojektowanie nowoczesnego budynku z użyciem cegły lub drewna będzie zatem bezpośrednim nawiązaniem do polskiej architektonicznej tradycji. Niemniej jednak, łącząc obydwa te materiały, otrzymamy niezwykle ciekawy efekt nieszablonowej i dobrze wpisującej się w naturalne środowisko architektury.

Materiały idące ze sobą w parze

Drewno i cegła to połączenie, które zawsze dobrze wpisze się w istniejący krajobraz. Drewno na elewacji doda jej ciepła, nawiąże do otaczającej przyrody i drzew, skojarzy się też z dawnymi staropolskimi chatami. Cegła natomiast, poprzez swoją surowość i prostotę, doda budynkowi masywności i powagi, a także nawiąże do architektonicznej klasyki okresów polskiego gotyku i neogotyku. Oba te materiały zestawione razem będą ze sobą kontrastować. Drewno skojarzy się z ciepłem, a cegła z chłodem. Dzięki temu elewacja szybko się nie znudzi, będzie zaskakiwać niebanalnym połączeniem materiałowym, w przeciwieństwie do elewacji z tylko jednym materiałem. Budynek w całości pokryty cegłą byłby zbyt ciężki i masywny, a drewniany – nadmiernie nawiązujący do tradycji, pozbawiony nowoczesnego charakteru. Dlatego też połączenie cegły z drewnem wydaje się jednym z trafniejszych stylistycznie zestawień na elewację.

Drewno i cegła użyte na elewacji tworzą charakter naturalnego, wpisującego się w otoczenie budynku.

Podłoże historyczne – mur pruski

Co ciekawe, połączenie cegły i drewna na elewacji ma swoje podłoże historyczne. Stosowano je w postaci techniki budowlanej o nazwie mur pruski. Drewniana konstrukcja szkieletowa (ryglowa) wypełniona była murem z cegły i pozostawała widoczna na elewacji, zyskując w ten sposób charakter dekoracyjny. Mur pruski w Polsce znany jest od średniowiecza. Rozprzestrzenił się w XIX w. na terenach ówcześnie należących do Prus, głównie ze względu na powszechną dostępność gliny jako materiału budowlanego (w przeciwieństwie do kamienia). Mur pruski stosowano powszechnie w Europie północnej, przede wszystkim w budownictwie mieszkalnym i gospodarczym. W Polsce budynki z muru pruskiego znajdziemy na Śląsku, w zachodniej i północno-wschodniej części kraju, a także na Kaszubach, Warmii i Mazurach. Na tych terenach stosowanie połączenia cegły i drewna w nowoczesnej architekturze może zatem nie tylko dobrze się prezentować, ale również odzwierciedlać bogatą budowlaną tradycję regionu.

Połączenie drewna i cegły w postaci muru pruskiego.

Materiały na elewacji a optyczny ciężar budynku

W bardziej nowoczesnym wydaniu cegła i drewno jako materiały wykończeniowe elewacji szczególnie dobrze będą ze sobą współgrać przy zachowaniu kilku zasad ich zestawiania. Cegła jest materiałem optycznie cięższym, drewno zaś lżejszym, więc dobrym rozwiązaniem będzie użycie cegły dla ścian parteru, a drewna – jako okładzinę ścian wyższej kondygnacji. Cegła zastosowana na styku z ziemią wyglądać będzie naturalnie i doda budynkowi masywności, natomiast wyżej położone drewno optycznie go „odciąży”. Gdyby zastosować te materiały odwrotnie – cegła jako wykończenie ścian piętra, a drewno jako materiał ścian parteru, zestawienie to okaże się nienaturalne. Cięższa optycznie cegła górować będzie nad lekkim drewnem. Ludzkie oko szybko wykryje „nienaturalność” danego połączenia, dlatego w tym przypadku należy go unikać.

Drewno użyte na piętrze dodaje budynkowi lekkości, cegła natomiast częściowo zastosowana w przyziemiu „osadza” budynek ciężko na ziemi i optycznie „dźwiga” wyższą kondygnację.

Cegła i drewno w formie detali

Jeśli budynek ma prostą formę i jest w całości pokryty cegłą jako materiałem wykończeniowym, drewno będzie jej dobrze towarzyszyć w postaci detali lub stanowiąc jednolity materiał przylegającej do niego odrębnej bryły, np. garażu. Drewno i cegła będą dobrze ze sobą współgrać także w przypadku użycia ich jako detali kontrastujących z bielą elewacji lub współgrających z delikatną kolorystyką. Drewno stosowane jest często jako materiał stolarki, wykończenia okapu dachu czy tarasu, więc wystarczy dodać samą cegłę na powierzchnię elewacji, by otrzymać ciepłe i harmonijne połączenie obu materiałów.

Drewno użyto na elewacji jedynie w formie wykończenia detali, cegła natomiast, zastosowana częściowo w parterze, optycznie „dźwiga” wystający ryzalit.

Cegła i drewno we wnętrzu

Łączenie drewna i cegły to także dobry sposób na uzyskanie efektu wnętrza domu kojarzącego się z naturą. Z pewnością w tym przypadku przestrzeń najlepiej będzie kształtować z przewagą drewna, gdyż cegła może wyglądać zbyt zimno (a także kojarzyć się ze stylem industrialnym). Dobrym pomysłem będzie zastosowanie cegły oszczędnie, np. na jednej ze ścian, co doda wnętrzu surowości. Ceglana ściana wyglądać będzie bardziej przytulnie, jeśli dodamy do niej drewniane elementy wykończeniowe lub dekoracyjne oraz wprowadzimy ciepłe, delikatne oświetlenie.

Nieco ukryta pod schodami ceglana ściana, której towarzyszą drewniane elementy i delikatne oświetlenie.

Sprawdzone rozwiązania elewacyjne

Jeśli zależy nam na połączeniu cegły i drewna na elewacji, sięgnąć możemy po rozwiązania systemowe firmy MajsterPol: cegłę elewacyjną MasterBrick oraz panel dekoracyjny Rustika odwzorowujący naturalne drewno. Materiały te pozwolą nam na dowolne kształtowanie elewacji i, przy zachowaniu wcześniej wspomnianych zasad, umożliwią tworzenie pięknych i harmonijnych zestawień materiałowych, przywołujących na myśl tradycję polskiej i europejskiej architektury.

Drewno i cegła w formie detali – realizacja firmy MajsterPol.

Powiązane produkty

Slider

Materiały do pobrania

Zobacz również

Slider

MajsterPol poleca:

Slider

CONTACT US!

    contact

    Sales department
    mobile +48 502 333 116
    majsterpol@majsterpol.eu

    MP MAJSTER-POL
    POLAND Mienia, ul. Jedlina 29,
    05-319 Cegłów

    follow us